azpars
11 دی 1401 - 19:37

امضای تفاهم نامه بین دانشگاه‌های بیرجند و افغانستان

بیرجند- تفاهم نامه همکاری‌های علمی بین دانشگاه بیرجند و دو دانشگاه افغانستان امضا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند، این تفاهم‌نامه‌ها با حضور رؤسای دانشگاه‌های آشنا و میوند کشور افغانستان در دانشگاه بیرجند امضا شد.

رئیس دانشگاه بیرجند در مراسم امضای این تفاهم‌نامه‌ها با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی بین کشورهای ایران و افغانستان بر آمادگی این دانشگاه برای همکاری بیش از پیش با دانشگاه‌های کشور همسایه در زمینه‌های مختلف به ویژه جذب دانشجو تاکید کرد.

احمد لامعی‌گیو با اشاره به رویکرد بین‌المللی دانشگاه بیرجند افزود: که در حال حاضر بیش از ۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

"عبدالقدیر راهب‌دوست" رئیس دانشگاه آشنا افغانستان هم با بیان زمینه‌های همکاری علمی، فراهم آوردن زمینه برای اعضای هیأت علمی این دانشگاه برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا را از اولویت‌های همکاری علمی این دو دانشگاه ذکر کرد.

همچنین "محمد رسول حسینی" مؤسس دانشگاه میوند با تشکر از حمایت‌های دانشگاه بیرجند، انجام زمینه‌های دیگر همکاری علمی از جمله پژوهش‌های تحقیقاتی مشترک به ویژه در زمینه معادن را خواستار شد.

رئیس گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه بیرجند هم در این نشست با بیان مزیت‌های نسبی این دانشگاه برای همکاری با دانشگاه‌های افغانستان، بر ایجاد کارگروهی برای عملیاتی کردن توافقات صورت گرفته، تاکید کرد.

حسین نویدی‌نیا تصریح کرد: گسترش ارتباطات علمی بین دانشگاه‌های مورد نظر را در دستور کار قرار داده ایم و جذب دانشجویان بین‌الملل کیفی از اولویت‌های دانشگاه بیرجند است.

شایان ذکر است که دانشگاه بیرجند با بیش از ۱۲ هزار دانشجو به عنوان دانشگاه معین و مادر خراسان جنوبی محسوب می‌شود.

استان خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر در چهار شهرستان نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه با کشور افغانستان مرز مشترک دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 948451