azpars
21 اسفند 1401 - 14:54

«زیارت، خانواده و همدلی» شعار محوری برنامه‌های نوروزی حرم رضوی

مشهد ـ رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: امسال برنامه‌های نوروزی ۱۴۰۲ حرم مطهر رضوی با شعار محوری «زیارت، خانواده و همدلی» تدارک و برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحمید طالبی صبح یکشنبه در نشست خبری تشریح ویژه برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ و ماه مبارک رمضان که صبح امروز با حضور، رؤسا و مدیران مؤسسات تابعه این سازمان و جمعی از اصحاب رسانه در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهارکرد: امسال به دلیل تقارن ماه مبارک رمضان و عید نوروز، شاهد حضور خیل عظیمی از زائران در بارگاه منور و مطهر رضوی خواهیم بود. از همین رو برنامه‌های متنوع ویژه‌ای برای میزبانی هر چه شایسته‌تر از زائران و مجاوران در این ایام تدارک دیده شده است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: برنامه‌های امسال با هدف فراهم آوردن زیارت مطلوب برای زائران و نهادینه کردن زیارت متعالی تهیه و تدارک دیده شده است و امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولاتی غنی و روزآمد، محتوای فرهنگی زائران را فراهم آوریم.

زیارت، کانون تمامی فعالیت‌های آستان قدس رضوی

وی در ادامه «زیارت» را کانون تمامی فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس درحرم مطهر رضوی دانست و با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های ایام نوروز، تشرف زائران به صورت خانوادگی به حرم مطهر است، گفت: همدلی، انسجام اسلامی، اتحاد ملی و کمک به هم نوع در ایامی که شاید بسیاری از افراد، نیاز به حمایت داشته باشند، از نکات قابل توجهی است که سعی شده در برنامه‌های امسال در مجموعه آستان قدس رضوی، استان و ملی اجرایی شود.

طالبی به بحث تقویت رویکرد زائر محوری اشاره کرد و افزود: تسهیل زیارت و تثبیت آن با ارائه محصولات فرهنگی، ارائه خدمات اجتماعی به زائران و مجاوران نیازمند و… از دیگر رویکردهای برنامه‌های نوروزی حرم مطهر رضوی است.

برگزاری ۴۲ برنامه محوری در حرم مطهر رضوی

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: در آبان ماه امسال نخستین جلسه مجمع مشورتی استان برگزار و سند محتوایی آن ارائه و سیاست‌ها، راهکارها و برنامه‌های اصلی و نقاط آسیب مطرح شد و با ایجاد قرارگاه استانی و ستاد مناسبت‌های ویژه در آستان قدس رضوی توانستیم ۴۲ برنامه مختلف را در حرم مطهر رضوی، سازمان علمی و فرهنگی، بنیاد کرامت و بنیاد بهره‌وری و موقوفات برای ایام نوروز برنامه‌ریزی کنیم.

برپایی نمایشگاه‌های قرآنی و مردم محور

وی، با بیان اینکه تقارن ماه مبارک رمضان با عید نوروز حساسیت ارائه خدمات را برای تمامی دستگاه‌های فرهنگی ایجاد می‌کند، گفت: به همین منظور این برنامه‌ها با برپایی نمایشگاه قرآن در مدرسه خیرات خان آغاز خواهد شد و همچنین مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی، از ۴ تا ۱۲ فروردین با همکاری اداره کل ارشاد نمایشگاه قرآن را در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار می‌کند.

طالبی همچنین از برپایی نمایشگاه مردم محور و سازمان نهاد، توسط مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی با عنوان «شباب الشمس» خبر داد و افزود: این نمایشگاه حد فاصل باب الرضا و باب الجواد حرم مطهر رضوی، به ارائه خدمات می‌پردازد.

«مهمان بهشت» میزبان زائران زیارت اولی

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در ادامه به فعالیت‌های بنیاد فرهنگی رضوی در ایام نوروز ۱۴۰۲ اشاره کرد و دو ویژه برنامه «مهمان بهشت» ویژه زائران زیارت اولی از استان‌های محروم و جشن تکلیف دختران تازه مکلف را از محوری‌ترین برنامه‌های این مؤسسه برشمرد.

توزیع بسته‌های فرهنگی به هتل‌های سطح شهر مشهد

وی با اشاره به اینکه مؤسسه آفرینش‌های هنری نیز با ارائه فعالیت‌هایی متعدد رسانه‌ای، تصویری و هنری میزبان زائران ومجاوران نوروزی است، گفت: تهیه بسته‌های فرهنگی، تبلیغی و ارائه آن به ۱۰۰ هتل در سطح مشهد، ایجاد پایگاه فرهنگی در هتل‌ها، ارائه بسته‌هایی با محوریت کتاب و کتاب خوانی، راه اندازی پویش من را با خودت ببر، راه اندازی پایگاه‌های سیار کتاب و… از جمله خدمات این مؤسسه به زائران است.

طالبی خاطر نشان کرد: در ویژه برنامه‌ای با عنوان «بهار نیایش» نیز در مبادی ورودی شهر مشهد میزبان زائران هستیم و سعی داریم این حس را در آنان القا کنیم که تمام شهر مشهد حرم است و باید ادب حضور به این شهر مقدس رعایت شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1088416