azpars
12 دی 1401 - 18:27

هلال احمر حلقه اتصال نیازمندان و توانمندان/گام هایی برای همدلی

بیرجند- هلال احمر حلقه اتصال بین نیازمندان و توانمندان برای کاهش آلام بشری بوده و در راستای همدلی با نیازمندان، اقداماتی اعم از توزیع بسته های معیشتی را همواره در برنامه دارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: در که باز می‌شود، مرد میان‌سالی که روی ویلچر نشسته است به همراه دو پسرش مشاهده می‌شود. با عبور از در، به داخل محوطه می‌آیند تا در صورت امکان از بسته‌های کمک معیشتی جمعیت هلال احمر دریافت کنند.

با او که هم کلام می‌شوم از حضور بیش از ۳۰ سال همراه اعضای خانواده‌اش در بیرجند سخن می‌گوید و یادآور می‌شود که در سال‌های گذشته زمانی که در یکی از بیمارستان‌های در حال ساخت مرکز استان مشغول کار بوده، دچار حادثه شده است.

وقوع این حادثه زندگی‌اش را یک باره تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی که تنها نان‌آور خانواده‌اش بود، از آن زمان به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه نخاع مجبور می‌شود زندگی سخت بر روی ویلچر را در باقی مانده از عمرش تجربه کند.

زلزله ۵ ریشتری

گویا زلزله‌ای پنج ریشتری در زندگی آنها اتفاق افتاده و همه زوایای زندگی شأن را تحت تأثیر قرار داده است و او از این پس باید فکری دیگر برای تأمین نیازهای خانواده‌اش کند تا آنها کمتر با رنج و سختی‌های روزگار دست و پنجه نرم کنند.

وی به دو پسرش نیم نگاهی می‌اندازد و از سختی روزگار و اینکه چگونه باید به عنوان سرپرست خانواده با وجود آسیب دیدگی از ناحیه نخاع، امور خانواده‌اش را اداره کند، با ما حرف می‌زند.

دو پسرش یک لحظه پدرشان را تنها نمی‌گذارند. گویا که آنها با درک درستی که از وضعیت پدرشان و تلاشی که او با وجود آسیب دیدگی انجام می‌دهد تا آنها کمتر در دوران نوجوانی و جوانی عمر خود، رنج و سختی را تجربه کنند، دارند.

هلال احمر حلقه اتصال نیازمندان و توانمندان/گام هایی برای همدلی

کمی بعد با دریافت دو بسته از کمک‌های معیشتی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در حالی که برق شادی در چشمانشان موج می‌زند، رهسپار خانه شأن می‌شوند.

از صبح تا بعد از ظهر زن و مردهای بسیاری برای دریافت بسته‌های کمک به اداره کل اتباع و مهاجرین استان می‌آیند و بچه‌های داوطلب جمعیت هلال احمر با چهره‌ای شاد پذیرای آنها می‌شوند.

در صورت دارا بودن شرایط لازم به هریک از سرپرستان خانواده‌های افغانستانی دو بسته کمک معیشتی از سوی هلال احمر داده می‌شود.

سال‌ها است که با توجه به مشکلات موجود در افغانستان تعدادی از خانوارها و حتی افرادی هم به تنهایی با دارا بودن مجوز رسمی در نقاط مختلف ایران سکونت اختیار کرده‌اند.

بعضی از آنها به دلیل مشکلاتی که در زندگی دارند، همواره از سوی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان جنوبی و جمعیت هلال احمر با دادن تبلت، بسته‌های کمک معیشتی و… در طول سال حمایت می‌شوند.

توزیع ۲ هزار و ۵۰۰ بسته

توزیع دو هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی در میان اتباع خارجی آسیب پذیر ساکن در خراسان جنوبی یکی از این موارد است که با کمک خیرین در یک هفته گذشته اجرایی شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به توزیع دو هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی میان اتباع خارجی و مهاجرین آسیب پذیر افغانستانی در خراسان جنوبی یادآور می‌شود که جمعیت هلال احمر با کمک خیرین، این توانمندی را دارد تا در شرایط گوناگون آلام مردم را در عرصه‌های مختلف کاهش دهد.

محمد علی کاوسی با بیان اینکه با همکاری فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر دو هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی میان اتباع خارجی و مهاجرین افغانستانی نیازمند و آسیب پذیر در استان در حال توزیع است، گفت: در مجموع اعتباری حدود دو میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده است.

وی از ارزش ریالی هر بسته با توجه به تعداد اعضای خانوار بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان خبر می‌دهد و می‌افزاید: این بسته‌ها شامل برنج، چای، شکر، روغن، کنسروجات و حبوبات است.

به گفته کاوسی توزیع این کمک‌ها برای اتباع خارجی افغانستانی تداوم دارد و پیش از توزیع به جامعه هدف اطلاع رسانی می‌شود.

هلال احمر حلقه اتصال نیازمندان و توانمندان/گام هایی برای همدلی

توزیع ۱۶۱ بسته کمک معیشتی

قبل از این هم رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بیرجند از توزیع ۱۶۱ بسته معیشتی بین خانوارهای کم برخوردار اتباع خارجی در شهرستان بیرجند خبر داده بود.

به گفته حسین ذاکریان، هلال احمر حلقه اتصال بین نیازمندان و توانمندان است و در مجموع بیش از ۲۴۰ میلیون تومان در این راستا هزینه شده و ارزش هر بسته هم یک میلیون و پانصد هزار تومان بود.

وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر با شناسایی افراد نیازمند و حمایت از آنها در شهرستان‌ها و مناطق کم برخوردار، اقدام به توزیع بسته‌های کمک معیشتی می‌کند، ادامه داد: خیران نیک‌اندیش برای اهدای کمک‌های خود جهت تهیه بسته‌های معیشتی می‌توانند به جمعیت هلال احمر شهرستان‌های استان مراجعه کنند.

مدیر کل دفتر اتباع و مهاجرین خارجی خراسان جنوبی هم در این خصوص از همکاری این اداره کل با جمعیت هلال احمر استان برای توزیع بسته‌های معیشتی بین اتباع خبر داد و گفت: این کمک‌ها به دارندگان دارای مدارک هویتی و کارت آمایش صادر شده توسط وزارت کشور داده می‌شود.

به گفته محسن صفایی علاوه بر این، کمک‌های هم که از سوی سازمان‌های بین‌المللی در اختیار ما قرار می‌گیرد در بین خانواده‌های اتباع توزیع می‌شود.

وی یاد آوری کرد که تعداد ۶۸۰ تبلت با مشارکت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران- دفتر مشهد و همکاری مؤسسه اقدام برای کاهش آلام بشر در بین دانش آموزان آسیب پذیر جامعه هدف در مقاطع مختلف تحصیلی در خراسان جنوبی توزیع شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 950757